Próchnica zębów (łac. caries dentium) ? bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba objawiająca się demineralizacją substancji nieorganicznych i następnie proteolizą substancji organicznych z powodu działania kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów pochodzenia zewnątrz- i wewnątrzustrojowego. Głównymi bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój próchnicy są L. acidophilus oraz paciorkowce, a z nich najważniejsze to Streptococcus mutans. Inne próchnicotwórcze bakterie to: S.salivarius, S.
mitis, S.
sanguinis, S.faecalis.Bakterie te są zdolne do zainicjowania procesu próchnicowego, poprzez wytwarzanie kwasów w wyniku metabolizowania cukrów (głównie kwas mlekowy).
Zakwaszone środowisko (pH poniżej 5,5) sprzyja demineralizacji szkliwa. Ponadto bakterie te uczestniczą w powstawaniu płytki nazębnej.Stanowi ona doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii pierwotnie tlenowych, a z czasem względnie beztlenowych.Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w
Dbanie o zęby często nie wystarcza, potrafią się one psuć często "bez powodu".
No bo jak inaczej ująć to, że dbamy o nie, unikamy cukru (zwłaszcza słodyczy) i mimo to ta próchnica i tak się rozwija? Niestety - winne są najprawdopodobniej geny. Trzeba też pamiętać o tym, że wiele leków psuje zęby, na to też trzeba zwrócić uwagę.Czynników jest naprawdę wiele, często nie jest to nasza wina.
Powszechnie bowiem wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nawyk wizyt kontrolnych warto wpoić nie tylko sobie, ale i bliskim.
Dbanie o uzębienie swojego dziecka jest istotnym elementem, ponieważ zaniedbania na wczesnym etapie mogą mieć w przyszłości niezbyt przyjemne konsekwencje.
Pamiętajmy o tym za każdym razem, gdy zapisujemy się do dentysty ? nasza pociecha też może na tym skorzystać. .