Lekarz dentysta (lekarz stomatolog), pot.dentysta (z łac.
dens dopełniacz dentis "ząb") ? osoba uprawniona do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych.
Chirurgia szczękowo-twarzowa ? dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, części twarzowej głowy ? aż po dół przedni czaszki włącznie ? oraz szyi.
Jest podspecjalnością stomatologii oraz chirurgii.
Wyłoniła się na przełomie XIX i XX w.
W większości krajów Unii Europejskiej do uzyskania tej specjalności wymaga się dyplomu lekarza i lekarza dentysty.
W Polsce jest to jedna z trzech specjalności (obok epidemiologii i zdrowia publicznego), w których kształcić się mogą zarówno lekarze jak i lekarze dentyści.Dla lekarzy posiadających oba dyplomy istnieje odrębny, skrócony program specjalizacji.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_szczękowo-twarzowa
Wygląd ogólny W stomatologii wyróżnia się następujące powierzchnie zęba: powierzchnię podniebienną ? od strony podniebienia w szczęce lub językową w żuchwie; powierzchnię przedsionkową ? od strony przedsionka jamy ustnej; zwana jest również wargową (w zębach przednich) lub policzkową (w zębach bocznych); powierzchnię żującą w trzonowcach i przedtrzonowcach, guzek żujący w kłach a brzeg sieczny w siekaczach; powierzchnię mezjalną od strony linii pośrodkowej ciała; powierzchnię dystalną przeciwną do linii pośrodkowej ciała.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka.