Obwodami elektrycznymi transformatora są uzwojenia osadzone na kolumnach.
Wykonuje się je z izolowanych przewodów miedzianych lub aluminiowych. Oba uzwojenia są zazwyczaj odseparowane galwanicznie, co oznacza, że nie ma połączenia elektrycznego pomiędzy uzwojeniami a energia przekazywana jest przez pole magnetyczne.
Wyjątkiem jest autotransformator, w którym uzwojenie pierwotne i uzwojenie wtórne posiadają część wspólną i są ze sobą połączone galwanicznie. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/TransformatorZastosowanie szkła metalicznego do budowy rdzenia transformatora pozwala kilkukrotnie zmniejszyć zachodzące tam straty, gdyż w rdzeniu amorficznym nie zachodzą straty ciepła.
Ze względu na wysoką cenę nie ma na nie popytu na rynku krajowym.
Natomiast są kupowane np. w USA czy w Niemczech. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/TransformatorSą one używane w systemach prądu wielofazowego.
W takich transformatorach rdzenie poszczególnych faz mogą mieć wspólne części, nie jest to jednak regułą. Z kolei transformatory elektroenergetyczne używane do niskich napięć są izolowane powietrzem, a te używany do wyższych napięć wymagają specjalnego oleju transformatorowego, który pełni także funkcję chłodzenia..